Jak zrobić dochodowy biznes: Sklep internetowy vs. franczyza

Czy chcesz zrobić dochodowy biznes? Następnie nadszedł czas, aby zdecydować, jaki rodzaj działalności będzie działać najlepiej dla Ciebie.

Istnieją dwa przykładowe sposoby zarabiania pieniędzy: prowadzenie własnego sklepu internetowego i otwarcie placówki franczyzowej.

Który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?

Jeśli są Państwo zainteresowani biznesem online, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć jest to, jakie rodzaje produktów lub usług będą się dobrze sprzedawać. Tu dobrze jest poszukać informacji w Google i od osób co już prowadzą swój sklep internetowy.

Na przykład, jeżeli uwielbiają Państwo makijaż i chcą założyć sklep z kosmetykami to dobrze jest się zastanowić jakich producentów ludzie wyszukują. Istnieje wiele hurtowni kosmetycznych oferujących ogromny wybór producentów i dostawców. W wielu przypadkach dostarczają materiałów i wsparcia w postaci API – które umożliwia szybkie uzupełnienie sklepu internetowego o poszczególne produkty. Dodatkowym atutem jest to, że fizycznie nie trzeba nic kupować bo hurtownie prowadzą formę działalności dropshipingu.

Co to jest dropshipping?

Dropshipping jest procesem polegającym na wykorzystaniu strony internetowej innej firmy do dostarczenia produktów dla Państwa firmy, a następnie wysłaniu produktu do klienta po złożeniu zamówienia. Dropshiping odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem dostawcy hurtowego lub producenta, gdzie kupują Państwo produkty po cenie hurtowej, a następnie sprzedają je za pośrednictwem własnej strony internetowej e-commerce.

Prowadzenie sklepu i co dalej?

Jeśli prowadzony jest sklep internetowy z kosmetykami tak dobrym pomysłem jest uruchomienie blogu o urodzie, pozwalający „reklamować” swoje produkty w przystępnej formie. Jest to podstawowe działanie jakie można wykonać niskim nakładem kapitału, a w późniejszym czasie może przynieść finansowe korzyści.

Ale…

Najważniejszym krokiem jest dotarcie do potencjalnych klientów, stąd wybór asortymentu do sklepu internetowego jest tak ważny. Prowadzenie sklepu internetowego bez sprzedaży nie jest dobrym krokiem. W przypadku produktów, o dużej popularności, dobrze jest rozeznać się, czy Nasze ceny są konkurencyjne, a jeśli tak to jak bardzo. Następnie trzeba wybrać formę dystrybucji i uzyskania pierwszych sprzedaży. W przypadku kiedy posiadamy niskie ceny, dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisów aukcyjnych i wystawienie aukcji. Wiąże się to z wydatkami, ale jeśli dany produkt jest popularny i cena jest konkurencyjna (również z kosztem wysyłki) to zostanie osiągnięta sprzedaż.

Wtedy należy zadbać już o stały kontakt z klientem, by ten wrócił zadowolony po więcej.

  • Plusy: Mogą Państwo sprzedawać, co tylko zechcą. Ponadto, jest tu dużo miejsca na rozwój i ekspansję bez ograniczeń wynikających z umów franczyzowych, które mogą ograniczać Państwa działalność w zakresie brandingu lub oferowanych produktów. Można sprzedawać np. klimatyzacja warszawa.
  • Minusy: Istnieją koszty początkowe związane z zakupem własnego oprogramowania sklepu internetowego, takiego jak Shopify (179 dolarów miesięcznie), co może być bardziej kosztowne niż otwarcie fizycznej siedziby Państwa firmy. Ponadto, potrzeba czasu, aby zbudować ruch w mediach społecznościowych lub na stronach wyników wyszukiwarek, aby ludzie wiedzieli o istnieniu Państwa sklepu i kupowali w nim towary na tyle często, aby zarabiać na stronie.

Aby założyć sklep internetowy: Proszę sprawdzić różne oprogramowanie ecommerce

Jakie są popularne artykuły, które można sprzedawać?

  • odzież (zarówno nowa jak i używana),
  • kosmetyki,
  • elektronika,
  • zabawki, książki,
  • meble i sprzęt AGD.

Co jeśli nie sklep internetowy?

Z drugiej strony, jeżeli dla Pana szczęścia ważne jest, aby mieć dużo czasu z ludźmi, jak również upewnić się, że wszystko przebiega sprawnie, to może mieć więcej sensu otwarcie placówki franczyzowej zamiast prowadzenia sklepu internetowego.

Zanim zdecydują się Państwo, czy franczyza jest dla Państwa dobrym pomysłem, muszą się Państwo zastanowić, co będzie dla Państwa najlepsze i w jakiej sytuacji osobistej. Jeżeli zdecydują się Państwo na franczyzę, proszę upewnić się, że jest ona zgodna z Państwa zainteresowaniami i możliwościami, ponieważ będzie wymagała zaangażowania, ciężkiej pracy i poświęcenia.

Franchising odbywa się na podstawie umowy. Franczyzodawca zobowiązuje się do zapewnienia niezbędnych środków finansowych, ekspertyzy i pomocy, aby mogli Państwo rozpocząć nowy biznes w zamian za udział w Państwa zyskach. Im wyższa inwestycja, tym więcej pieniędzy będą Państwo musieli wydać na początkowe koszty rozpoczęcia działalności. Mogą Państwo również zapewnić sobie mniejsze ryzyko.

Również różni dostawcy oferują inne warunki. Inni nie oferują wsparcia finansowego innego niż zatowarowanie sklepu na pierwszy miesiąc i wsparcie przy prowadzeniu biznesu. Inni oferują tylko możliwość wykorzystania ich brandingu. Dlatego ważne jest zapoznanie się dokładnie z wariantem współpracy.