Mobilność firm jako klucz do sukcesu

Wielka konkurencja na rynku globalnym sprawia, że nie tylko światowe koncerny, ale także średniej wielkości przedsiębiorstwa czy nawet małe, kilkuosobowe firmy muszą być bardzo elastyczne w zmiennych warunkach ekonomicznych, wyznaczanych przez światową gospodarkę, giełdy, kursy walut itp. czynniki. W dobie pandemii koronowirusa dochodzi jeszcze lockdown w wielu krajach, z którym firmy muszą się zmagać, często jest to walka o przetrwanie, być albo nie być na rynku.

Czasami firmy muszą podejmować błyskawiczne i drastyczne decyzje, żeby przetrwać czy utrzymać się w notowaniach giełdowych. Zdarzają się tu nawet relokacje do innych krajów czy regionów świata, np. z powodu niestabilnej sytuacji politycznej czy niekorzystnego kursu danej waluty.

Można jednak spojrzeć na to zagadnienie z innej strony – posługując się metaforą – szklanka może być do połowy pusta lub do połowy pełna. Skupmy się zatem na tym drugim, pozytywnym spojrzeniu. Idąc tym tokiem rozumowania, można postrzegać mobilność firm jako klucz do sukcesu.

Na sukces firmy składa się sukces poszczególnych, indywidualnych pracowników oraz zarządzających nimi menedżerów. Często to na barkach tych ostatnich ciąży wdrażanie pracowników w bycie mobilnymi, przygotowywanie ich do pracy w globalnym, multikulturowym oraz często wymagającym i stresującym środowisku. Przyzwyczajają oni podwładnych do delegacji służbowych, niekiedy do oddziałów firmy znajdujących się w innych krajach, na innych kontynentach czy wręcz na przeciwległej stronie globu.

W przypadku relokacji do innych części miasta, kraju czy zagranicę, wyznacza się doświadczonych menedżerów, którzy są dedykowani do tego typu wyzwań. Czeka ich ogrom pracy pod presją czasu – muszą oni dokonać transferu wybranej kadry do nowego oddziału, nadzorować lokalizację oprogramowania komputerowego, zabezpieczyć całą dokumentację przedsiębiorstwa czy zorganizować transport mienia do nowej siedziby firmy.

Jeżeli działają na stołecznym, polskim rynku przydatne mogą okazać się przeprowadzki Warszawa, można tu wynająć samochody do szybkiej i sprawnej przeprowadzki firmy, ponieważ niewyobrażalne jest, by globalne przedsiębiorstwo przerwało ciągłość prowadzenia biznesu i robiło przeprowadzkę na własną rękę.

Sukces dużej firmy to przede wszystkim kapitał ludzki. Życie w XXIw. wymusza niejako automatyzację i mechanizację zadań, od których można odciążyć pracowników, by mogli zająć się pracą koncepcyjną i dyskutować nad strategiami rozwoju i ekspansji firmy na wymagających rynkach globalnych.